A+ A A-

Yamaç Paraşütü Nedir?

Abant Yamaç ParaşütüYüksek bir tepeden koşulmak sureti ile havalanmayı gerektiren yamaç paraşütü hem spora hem de ekipmana verilen isimdir. Yamaç paraşütü hafif ve basit bir hava aracıdır. İki çeşidi bulunmaktadır:

  • Yamaç paraşütü
  • Tandem

Yamaç paraşütü sadece bir eğitmen eşliğinde ve onun gözetiminde öğrenilebilir. Temelde adından da anlaşılacağı gibi yüksek bir yamaçtan koşarak paraşütün havayla dolması esasına dayanır. 1980’li yıllarda bugünkü halini almıştır. Diğer hava araçları örnek alınarak yapılan pek çok denemeyle bugünkü formunu kazanmıştır.

Tandem yamaç paraşütü ise çift kişilik bir yamaç paraşütünde kişinin tecrübeli bir paraşütçüyle birlikte uçması demektir. Kişi hiçbir eğitim almaksızın hocanın kontrolünde bu harika deneyimi yaşayabilir.

Yamaç paraşütü ekipmanları temelde şunlardır:

  • Kanat
  • Askı ipleri
  • Taşıyıcı kolonlar
  • Harness
  • Yedek paraşüt
  • Kask
  • Lisans

Yamaç paraşütleri havada süzülmek için dizayn edilmiştir ve 11 saat havada kalma ile 320 km uzaklık rekoru kırılmıştır. Abant’ta yamaç paraşütü için THY tarafından belirlenen uygun alanlarda eğitim ve antrenman uçuşları gerçekleştirilmektedir.

Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır?

Türkiye Hava Sporları Federasyonu bünyesinde yarışmaları düzenlenen etkinlikte eğitim almamış kişilerin tek başlarına uçmalarına izin verilmez. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra bu heyecan verici deneyimi tek başınıza da yaşayabilirsiniz.

Yamaç paraşütçüsü olmak için ise çok fazla şart gerekmemektedir. Görme ve duyma becerilerinde ileri derece bir sorun olması, epilepsi ya da ciddi kalp sorunları engel olmakla birlikte bunun dışında her yaştan insan yamaç paraşütü sporcusu olabilir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa yaş için de bir üst sınırı yoktur.

Alacağınız eğitim 8 – 10 saatlik bir teorik ders dönemini, teorik derslerin sınandığı bir sınavı, 20 dakikalık yerde yapılan bir pratik eğitimini ve ardından 60 – 100 metrede gerçekleştirilen bir uçuşu içermektedir. Bu aşamalardan sonra ilk uçuş deneyiminizi yaşamaya hazırsınız demektir.

Abant yamaç paraşütü yapmak için Türkiye’nin sayılı yerlerinden biri. Belirlenen yamaçlarda eğitim alıp bu heyecanı yaşamak mümkün.


 

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

Seo Fiyatları

ABANT TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »
Abant Etkinlikler
Yasal Uyarı:
Bu site Abant'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. abantoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
  طراحی سایتarshaweb.irپارتیشنپارتیشن اداریآموزش فروشوکیل دادگستری
Abant Palace Hotel
Büyük Abant Oteli