A+ A A-

Bir Doğa Mucizesi Abant Gölü’nün Tarihi

Abant’ın tarihi Bolu ilinin gelişimi ile doğru orantılı.

Bu bölgede herhangi bir tarihi kalıntıya rastlanmıyor ancak gölün bulunduğu kısımda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; Abant tarihi M.Ö 5000 – 3000 yıllarına yani Hititlere kadar dayanıyor. Bu dönemden sonra da Anadolu’da yaşamış tüm toplumların burayı mesken ediniyor. Son olarak da 19. Yüzyılda Kafkas göçmenleri geliyor.

Abant Tarihi

Bugünkü bilgilere göre bölgedeki ilk halk Hititlerdi. Tarih içerisinde Lidyalılardan Perslere kadar pek çok topluluk hakim olmuş hatta meşhur Makedonya Kralı Büyük İskender M.Ö 336 yılında bölgede hakimiyet kurmuştur. İskender’in ölümünün ardından Bölge Romalıların eline geçmiştir. Ardın da en son olarak Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Hakkında türlü efsanelerin olduğu Abant Gölü ve çevresindeki ormanlık arazi 1988 yılında Milli Parklar kapsamına alınmış ve bu bölge Abant Gölü Milli Parkı adıyla korumaya alınmıştır.

Abant Gölü Efsanesi

Abant’ın tarihçesi içinde türlü efsaneler var. Rivayete göre “Alaboyun” Abant Gölü civarında yaşarmış ve yılda iki üç kez şu anki otellerin bulunduğu bölgeye inermiş. Simsiyahmış ve boynunda gerdanlık gibi bir alaca lekesi bulunduğundan ona “Alaboyun” denilirmiş.

Efsaneye göre;

Bir zamanlar buradaki kilisede yaşayan iki papaz kutsal öküzleri ile şu an gölün bulunduğu yeri sürüp burada yaşayan köylüleri bu tarlanın ürünleriyle beslerlermiş. Öküzün boyunluğu ve sabanı altındanmış bu yüzden alınan ürün de o kadar çok ve kıymetli olurmuş.

Aradan uzun bir zaman geçmiş ve kutsal öküz ölmüş. Etraftaki tüm köylüler yasa boğulmuş. Rahipler tarlayı süremez olmuşlar. Tarlanın her yanı taş olmuş. Açlık ve kıtlık başlamış. Artık köylü açlıktan dayanamaz hale gelmiş ve kiliseye saldırmaya gelmişler. Tam o anda taş kesen tarla birden alev püskürmeye başlamış ve tarlanın bulunduğu yerde kocaman bir delik açılmış. Köylüler o kadar korkmuşlar ki hemen orayı terk edip gitmişler. Keşişler bu işin sırrını anlamışlar. Toprağın gazaba geldiğini bu yüzden bunların olduğunu düşünmüşler ve bir akşamüstü ilahiler okuyarak altın sabanı ve boyunluğu ateş püsküren toprağın bağrından içeri atmışlar. Birden gökyüzü açılmış, akşam olup kararan hava gün gibi aydınlanmış, hava ısınmış tekrar, çiçekler açmış, kuşlar cıvıldamaya başlamış ve alev püsküren delik sakinleşmiş ve deliğin içinden sular fışkırmaya başlamış. Tam bu sırada “Alaboyun” da ormana dalmış. O günden sonra o taş tarlanın yerinde bugün balıkların yüzdüğü, etrafında faytonla gezdiğimiz, sazlıkların ve nilüferlerin süslediği Abant Gölü oluşmuş.

Abant Gölü’nün Özellikleri

Bolu ili sınırları içerisindeki Abant Gölü şehrin yaklaşık 30 km güneybatısındadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1328 metre ve derinliği yer yer 18 metreyi bulan göl bir set gölü, heyelanla önü kapanmış bir baraj gölüdür. Yaklaşık olarak 1.28 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir.

Gölün etrafı yaklaşık olarak 7 km’dir. Bu mesafeyi tercihinize göre faytonla, atla, bisikletle, yürüyerek ya da kışın her yer karla kaplandığında kızakla gezebilirsiniz. Her mevsim başka bir güzel olan Abant, tatilcilere yıl boyu tatil imkanı sağlıyor.

Abant Deresi ile Bolu Çayına dökülen gölün suyu tatlıdır. Suyu o kadar berraktır ki dibindeki taşları çok rahat görebilirsiniz. Kışın çok şiddetli olduğu zamanlarda gölün tüm yüzeyi buz tutar. Bu haliyle harika bir görünüme sahiptir.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

Seo Fiyatları

ABANT TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »
Abant Etkinlikler
Yasal Uyarı:
Bu site Abant'ı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. abantoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome
  طراحی سایتarshaweb.irپارتیشنپارتیشن اداریآموزش فروشوکیل دادگستری
Abant Palace Hotel
Büyük Abant Oteli